نقدی بر فیلم «کافی اند سیگارت» اثر:جیم جارموش


من زندگی رو یه داستان خیلی سازمان یافته ی خیلی دراماتیک نمی بینم – بیشتر مجموعه ای از رویدادها است که آدم بسته به شانس و حالت احساسیش اونارو تفسیر می کنه ...

http://www.seemorgh.com/uploads/1393/03/cigar17.jpg

قهوه و سیگار
کارگردان : جیم جار موش

فیلم «قهوه و سیگار» مجموعه ای از یازده اپیزود است كه در همه آنها قهوه و سیگار حضور دارد.. و شخصیتهای فیلم همراه با صرف قهوه و سیگار نظرات مختلف خود را بیان میکنند.

http://www.seemorgh.com/uploads/1393/03/cigar11.jpg

کدام انسان است که حتی برای لحظه ای هم که شده احساس تنهایی نکرده باشد و یا از تکرات مکررات ملول نشده باشد و یا از برقراری ارتباط با دیگران ناتوان نشده باشد و احساس بد فهمیده شدن او را تا آستانه جنون نبرده باشد؟

http://www.seemorgh.com/uploads/1393/03/cigar13.jpg

از این لحاظ جارموش حرف عجیب و غریبی نزده ولی از آنجا که ما معمولا حقایق تلخ زندگیمان را لخت و عریان نمی بینیم و یا خودرا به ندیدن می زنیم،تماشای قهوه و سیگار ما را مات و مبهوت می کند.در این فیلم اتفاق خاصی نمی افتد.در هر اپیزود دو نفر در کافه ای و پشت میزی قهوه می خورند وسیگار می کشند و حرفهایی به ظاهر بسیار معمولی و پیش پا افتاده، بینشان رد و بدل می شود. بخش اعظم دیالوگها هم بداهه بوده است! این گفتگو ها گاه بقدری بی معنی است که بیننده را می آزارد. جارموش هم که در اذیت کردن مخاطبش دست دیوید لینچ را از پشت بسته است.

http://www.seemorgh.com/uploads/1393/03/cigar14.jpg

قهوه و سیگار از سطحی ترین و ساده ترین راهها ما را به عمق پوچی و بی محتوایی زندگی رهنمون می شود.به ما می آموزد که زندگی جز تکرار برخوردهای مبتذل چیزی نیست و نباید آنرا چندان جدی گرفت...
تهیه و تدوین :  گروه  فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
اختصاصی سیمرغ
پیام غم انگیز عموپورنگ پس از مراسم ختم درگذشت پدرش+تصویر
گروه بروبکس و به��وش بختیاری در«برگرلند»+تصاویر
اما روبرتز ولوران گراهام و سایر هالیوودی ها در تابستان چه می خوانند+تصاویر
پنجمین سالگرد درگذشت سلطان پاپ؛مایکل جکسون+تصاویر
بیایید چشمچرانی؛دختر داماش دامن درید!+تصاویر
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه